• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/1345-2019-10-11-dzien-edukacji-narodowej-apel/detail/42526-2019-10-11-dzien-edukacji-narodowej-apel.html

Artykuły

17.09.2012 Apel "Sprzątanie świata"

W dniu 17.09.2012r. o godzinie 10.50 rozpoczął się apel przygotowany przez klasy 5a i 1b oraz ich  wychowawców, panią Jadwigę Mermer oraz panią Magdalenę Szałankiewicz. Na sali gimnastycznej licznie zgromadziły się dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Besku oraz zaproszeni goście - wójt gminy Besko, pan Mariusz Bałaban, referent d/s pozyskiwania środków zewnętrznych, pani Magdalena Duda oraz kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej, pan Błażej Ziemiański.  Apel został połączony z prelekcją na temat selektywnej zbiórki odpadów, którą poprowadził pan kierownik ZGK. Podczas prelekcji przedstawione zostały m.in. rodzaje odpadów oraz zasady ich segregacji oraz źródła powstawania odpadów. Młodzież została uczulona na konieczność segregacji śmieci oraz zapoznała się z pojęciem recyklingu oraz powtórnego zagospodarowania odpadów. Pan Mariusz Bałaban w swoim wystąpieniu wyjaśnił wszystkim, na czym polega projekt edukacji ekologicznej przeznaczony dla dzieci i młodzieży gminy Besko, prowadzony pod hasłem: "Segreguj i ty - promocja selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w gminie Besko" oraz przedstawił planowane działania w ramach tego projektu.

W tym roku termin polskiej odsłony akcji „Clean up the World” przypadł na 14 – 15 - 16 września.  Uczniowie przygotowujący tegoroczny apel pragnęli zachęcić wszystkich mieszkańców Beska, by organizowali nie tylko lokalne akcje sprzątania, ale przede wszystkim nauczyli się poprawnie segregować odpady. W przygotowanych scenkach przedstawili nam, jakie zagrożenia płyną z nieodpowiedniej gospodarki odpadami. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się w wyznaczone rejony, aby dać przykład swoją postawą oraz rozpowszechniać proekologiczne nawyki i zachowania.

„KOCHAM, LUBIA?, SZANUJA?…NIE ŚMIECA?”

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, autorzy pragnęli zachęcić Was do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. I my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie oraz młodzieży i wychowawcom za przygotowanie tegorocznego apelu.

S. Ziemiańska

Zobacz foto

Kompleks lekkoatletyczny

http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/1345-2019-10-11-dzien-edukacji-narodowej-apel/detail/42526-2019-10-11-dzien-edukacji-narodowej-apel.html

Nasze filmy

Szkoła z lotu ptaka

http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/1345-2019-10-11-dzien-edukacji-narodowej-apel/detail/42526-2019-10-11-dzien-edukacji-narodowej-apel.html

Losowe zdjęcia z galerii