• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
http://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/1172-2018-02-13-bal-karnawalowy.html

2018.11.14 Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w klasach 0-III

 „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków" - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowego i materialnego dorobku narodowego oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Rok 2018 r. jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.


 14 listopada 2018 roku o godzinie 9.00 w pięknie udekorowanej sali Domu Ludowego w Besku odbyła się uroczysta akademia z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniów i wychowawców powitał pan dyrektor Arkadiusz Nycz, który wprowadził wszystkich w uroczysty nastrój. Uczniowie klasy II a, II b i III b  wraz z wychowawcami w ramach projektu „Mały Czytelnik” przygotowali „Podróż pociągiem- Pociąg do Niepodległości”, przez kolejne losy naszej Ojczyzny, do czasów Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Gromkie brawa w czasie występu uczniów były wyrazem zrozumienia przekazywanych treści i wysiłku włożonego w przygotowanie tej uroczystości. Na zakończenie uczennice klas II w barwnych strojach zatańczyły poloneza do melodii „Pożegnanie Ojczyzny” M. Ogińskiego. Wszyscy razem zaśpiewali nasz hymn, który w tym dniu zabrzmiał wyjątkowo uroczyście i donośnie. Na pożegnanie Alicja Patronik  „zadedykowała” wszystkim wzruszający wiersz Władysława Bełzy pt. „Modlitwa polskiego dziewczęcia”:  

Wiem ja, bo mi o tym
Mama powiadała:
Żem dziecię tej ziemi,
Żem jest Polka mała.

I wiem, jak mi Polska
Jest droga i miła,
Bom się w polskiej mowie
Pacierza uczyła.

Bo mię polskie niwy
Chlebem swym karmiły;
Bo mię polskiej pieśni
Skowronki uczyły.

Bo mię tam na niebie
Strzeże Matka Boska,
Ta polska królowa,
Nasza Częstochowska.

Bo przy Bożym tronie
Polscy święci stoją
I co dzień się modlą
Za Ojczyznę moją.

Więc i ten paciorek
Polskiego dziewczęcia
Przyjm, o wielki Boże,
W ojcowskie objęcia!

Bo on się z mej duszy
Wyrywa jak łkanie:
„Ojczyznę kochaną
Pobłogosław Panie!"

W tym dniu wszyscy mieliśmy „biało-czerwone serca”.
Marta Suwała
Anna Garboś
Anna Ekiert- Żółkiewicz

 

Zobacz foto

Szkoła z lotu ptaka

http://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/1172-2018-02-13-bal-karnawalowy.html

Nasze filmy

Losowe zdjęcia z galerii