• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/1012-2016-04-06-przeglad-3/detail/28664-2017-03-15-jestesmy-autorami.html

2019.02.08 Weronika Semenowicz - laureat konkursu polonistycznego

Weronika Semenowicz (klasa 3b gimnazjum) – laureat konkursu polo-nistycznego

Z radością informujemy, że nasza uczennica – Weronika Semenowicz – z klasy 3b gimnazjum uzy-skała tytuł laureata w kuratoryjnym konkursie polonistycznym.
Wcześniej przeszła przez bardzo trudny etap szkolny, uzyskując ponad 90% punktów, później czekał ją etap rejonowy, który odbył się 16 listopada w Miejskim Zespole Szkół nr 1 przy ul. Magurów w Krośnie. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki – i wreszcie radość. Weronika zakwalifikowała się na etap wojewódzki do Rzeszowa. Radość, ale i wielkie wyzwanie. Na tym etapie trzeba zrobić naprawdę wszystko, bo walka jest o największą wszak stawkę. No i zaczęła się orka...
O ile na etapie szkolnym i rejonowym dobór lektur i tekstów kultury (obrazy, piosenki, filmy) – choć objętościowo duży – był dostępny (także w Internecie), o tyle na etapie wojewódzkim przyblokowało nas kilka tytułów bardzo trudnych do zdobycia. Ostatecznie Alfabet Tischnera oraz wiersze Józefa Barana (konkretny tomik) udało się kupić na Allegro. Natomiast Moja historia czytania Alberto Manguela była nie do zdobycia – w każdej postaci. A na etapie wojewódzkim są pytania – i to szczegółowe – z wszystkich lektur. Z pomocą przyszedł fortel – znaleźliśmy tę książkę w internecie, ale w języku portugalskim (!). Pomógł „wujek Google” i jego translator, by mieć choćby ogólne pojęcie o treści i występujących tam pisarzach (gł. J. L. Borges). No i 18 stycznia pojechaliśmy (z niezawodnym p. Władkiem)...
Olbrzymi Zespół Szkół Gospodarczych im. Spytka Ligęzy w Rzeszowie, mnóstwo osób, ale organiza-cja znakomita. O godz. 11.30 rozpoczyna się olimpiada. Denerwujące czekanie dwie godziny. Weronika wychodzi, seria pytań – wątpliwości ma zarówno uczennica, jak i nauczyciel. Teraz pozostaje już tylko czekać. Mija ponad dwa tygodnie. Codziennie sprawdzamy. BRAK WYNIKÓW! Zbliża się gimbal. Ostatni dzień na ogłoszenie wyników – JEST! Laureatka! I to wysoko. Jest jedną z najlepszych poloni-stek w województwie. Egzamin z języka polskiego ma z głowy, no i dodatkowe punkty. Na gimbalu, okazuje się, że Weronika już zna wyniki, jest uszczęsliwiona – gratulacje, a później zabawa...
Weronika włożyła olbrzymi wysiłek w swoje przygotowanie – w ciągu dwóch miesięcy przeczytała więcej książek niż cały zestaw lektur od klasy IV do gimnazjum. Do tego gramatyka, stylistyka, kultura... Cieszy, że ta praca nie poszła na darmo...
Gratulujemy Weronice tytułu i życzymy dalszych osiągnięć – także (a może przede wszystkim) w szkole średniej!

Zbigniew Brzozowski

Kompleks lekkoatletyczny

http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/1012-2016-04-06-przeglad-3/detail/28664-2017-03-15-jestesmy-autorami.html

Nasze filmy

Szkoła z lotu ptaka

http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/1012-2016-04-06-przeglad-3/detail/28664-2017-03-15-jestesmy-autorami.html

Losowe zdjęcia z galerii