• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/129-rajd-1-04-2008/detail/5016-rajd-46.html

KUL ma UL, a BESKO EKSPERTKI OD PSZCZÓŁ

22-23 marca 2018 r. odbył się finał drugiego ogólnopolskiego konkursu „Bliżej pszczół” organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Podsekretarza Ministerstwa Środowiska, Marszałka Województwa Lubelskiego, Starosty Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin. Po etapie szkolnym, w którym brali udział gimnazjaliści z całej Polski, nasze uczennice Aleksandra Leszczyńska oraz Weronika Semenowicz – z 2b Gimnazjum, zakwalifikowały się do ścisłego finału, w którym uczestniczyło 35 osób.
    Pobyt w Lublinie oraz na KUL - u dostarczył nam wielu emocji, organizatorzy oprócz konkursu zapewnili mnóstwo atrakcji. Sam konkurs składał się z dwóch części:
- części pisemnej - test
- części praktycznej - polegała na udzieleniu odpowiedzi na 4 pytania: rozpoznanie rośliny miododajnej, rozpoznanie sprzętu pszczelarskiego, nazwanie wybranego elementu budowy pszczoły, rozpoznanie rodzajów miodu
    Po konkursie pojechałyśmy do internatu przy Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, tam dziewczyny miały okazję uczestniczyć w warsztatach z pszczelarskich, na których mogły spróbować regionalnych ciasteczek – pszczelowolskich całusków. Następnego dnia przed ogłoszeniem wyników uczestniczyłyśmy w konferencji „Pszczoła w mieście” podczas której swoje prelekcje wygłaszały znane osobistości ze świata naukowego KUL oraz zaproszeni goście. W naszej pamięci oprócz ciekawostek i faktów, dotyczących życia i budowy pszczoły, zostanie na pewno modlitwa, którą rozpoczęto prelekcję:
Modlitwa do Matki Bożej Królowej Pszczół

Pani pracy uczciwej jak kropla miodowa,
która jest czystym złotem na świecie jedynie,
bo inne złoto ma skrwawione imię.
Pani rojów grających jak pieśń różańcowa.
Pani majowej łąki, pola kwitnącego,
Ty nam otwierasz znak kwiatu każdego.
Znasz imię drzew wszelakich – Pani Akacjowa
Pani Lipca, Rzepaku; Słyszysz zioło wszystkie,
dla zagubionych znasz drogi najbliższe.
Pani zbłąkanych, Ty nas doprowadzisz
do Niebieskiej Pasieki. Ty w biedzie nie zdradzisz,
ale podniesiesz znów na ciepłej dłoni,
dasz siłę, gdy osłabną skrzydła wystrzępione.
Matko, która karmiłaś Syna miodem, mlekiem,
wróć nam uczciwość pszczoły,
weź w swoją opiekę. Amen.
Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród – Ola otrzymała też wyróżnienie za najpiękniejsze pismo, dotarłyśmy na dworzec i wróciłyśmy do domu. Do Beska przywiozłyśmy nagrody, pamiątki, całuski i miód, w Lublinie zostawiłyśmy ślad po sobie oraz Besku, które teraz jest już znane wśród wszystkich uczestników konkursu. Profesjonaliści, zajmujący się pszczołami na co dzień byli pod wrażeniem wiedzy naszych uczennic.
                
Magdalena Szałankiewicz

Zobacz foto

Szkoła z lotu ptaka

http://www.zsbesko.pl/galeria-foto/129-rajd-1-04-2008/detail/5016-rajd-46.html

Nasze filmy

Losowe zdjęcia z galerii