• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
https://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/1962-narodowe-swieto-niepodleglosci.html

Wycieczka klas piątych: Żarnowiec – Bóbrka (10 czerwca 2022 r.)


10 czerwca, w piątek, uczniowie klas piątych mieli okazję zwiedzić dwa muzea, poświęcone postaciom, które swoje życie i działalność związały z Podkarpaciem, a które w 2022 roku są szczególnie ważne. Ważne, ponieważ Sejm RP uchwalił m.in. Marę Konopnicką (w 180. rocznicę urodzin) i Ignacego Łukasiewicza (w 200. rocznicę urodzin twórcy światowego przemysłu naftowego) patronami roku 2022.
Pierwszym zwiedzonym miejscem było Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dwór, położony w wyjątkowo spokojnej okolicy, wśród wiekowych drzew, był w 1903 r. Darem Narodowym dla autorki m.in. „Roty” i książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Uczniowie z zainteresowaniem wędrowali z pomieszczenia do pomieszczenia i oglądali dawne sprzęty domowe, obrazy, pamiątki związane z Konopnicką. Dwie osoby (Diana i Dominik) miały okazję zagrać na pianinie, pamiętającym poetkę, pisarkę i tłumaczkę w jednym - Marię. Podróż w czasie do realiów życia w zaborze austriackim była ciekawą przygodą, ale nikt ze zwiedzających nie chciałby zostać na dłużej w dworze, w którym nie było… komputera z dostępem do Internetu, nie mówiąc nawet o elektryczności, bieżącej wodzie  czy innych udogodnieniach.
Po przerwie na posiłek, przyszedł czas na zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, czyli kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Niektórzy byli zawiedzeni, że nie schodziliśmy pod ziemię, jak w kopalni soli czy węgla kamiennego. Metoda wydobywania ropy naftowej jest inna, wykorzystuje szyby naftowe, które wypompowują spod ziemi gęstą ciecz o ciemnej barwie i o specyficznym „zapachu”. Hologramy pokazały, na czym polegała praca Łukasiewicza – polskiego farmaceuty i wynalazcy, a zwiedzanie kopalni uświadomiło znaczenie ropy w naszym życiu.
Co prawda, Żarnowiec i Bóbrka to miejscowości położone niezbyt daleko od Beska, ale warto zwiedzić i docenić miejsca, które przyciągają turystów nie tylko z Polski.
Uczniowie, bogatsi o wiedzę o Marii Konopnickiej i Ignacym Łukasiewiczu oraz o setki zdjęć w telefonach wrócili do domów. Na wycieczce byli z wychowawczyniami – p. S. Ziemiańską, p. R. Małek oraz z p. M. Rak-Murdzią i p. B. Tworzydło.
R.M.

Zobacz foto

Kompleks lekkoatletyczny

https://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/1962-narodowe-swieto-niepodleglosci.html

Nasze filmy

Szkoła z lotu ptaka

https://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/1962-narodowe-swieto-niepodleglosci.html

Losowe zdjęcia z galerii