• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
https://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/2074-2024-05-28-wycieczka-do-krakowa.html

2024.05.28 wycieczka do Krakowa

Siódme klasy w Krakowie
28 maja, we wtorek, uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce do dawnej stolicy Polski.
Zanim rozpoczęło się zwiedzanie, uczniowie podzielili się na 5 grup, aby każda grupa wraz z opiekunem mogła wziąć udział w GRZE MIEJSKIEJ. Pan Witold z Geoasysty przygotował trasę, schował „pokemony”, które należało odnaleźć i właściwie wykorzystać. Wykonując kolejne zadania, grupy szły od rzeźby Smoka Wawelskiego, do pomnika psa Dżoka (zasłużył na to, by mieć pomnik), przeszły przez wzgórze wawelskie, dziedziniec pałacowy, obejrzały złotą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej i pomnik Jana Pawła II. Potem była okazja przejść się Traktem Królewskim i przyległymi uliczkami, obejrzeć okno papieskie przy ulicy Franciszkańskiej 3, witraże Stanisława Wyspiańskiego, pomnik Józefa Dietla, jednorożca przy wejściu do Bazyliki św. Franciszka. Grupy przeszły przez Rynek, Sukiennice, obok wielkiej głowy, kamienicyz Piwnicą pod Baranami, pomnika Piotra Skrzyneckiego, aby zakończyć grę na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W międzyczasie sprawdziliśmy, czy Grzegorz Turnau miał rację, śpiewając: „A w Krakowie na Brackiej pada deszcz…” Nie padało… ;)
Okazało się, że zadania przewidziane w grze najdokładniej wykonała grupa pod opieką p. Ziemiańskiej – nagroda była słodka (dosłownie). Nagrody za udział w grze dla innych grup były równie słodkie ;)
Po rywalizacji związanej z grą miejską była chwila na posiłek i zakup pamiątek. Potem przyszedł czas na zwiedzanie najsłynniejszego krakowskiego kościoła – Kościoła Mariackiego. Ołtarz Wita Stwosza widziany z bliska robi wrażenie…
Ostatnim punktem w planie wycieczki był ogród zoologiczny. Niektóre wielkie koty ucinały sobie właśnie poobiednią drzemkę, ale dokładnie można było przyjrzeć się lemurom, słoniom, ptakom nocnym, flamingom, hipopotamom i zwinnym małpkom. Bardzo podobały się gady, płazy i spacerujące na wolności pawie.
Wycieczka była męcząca (dużo chodzenia), ale uczniowie i opiekunowie byli z niej bardzo zadowoleni. Gra miejska wyzwoliła ducha rywalizacji, a samodzielne odkrywanie tajemnic grodu Kraka okazało się ciekawsze, niż dreptanie za przewodnikiem. Bazylika Mariacka dała możliwość kontaktu z dziedzictwem kulturowym nie tylko Krakowa, Małopolski, Polski czy Europy. Ołtarz Wita Stwosza przyciąga do Krakowa turystów z całego świata, przyciągnął i nas… Ogród zoologiczny dał możliwość przyjrzenia się na żywo tym zwierzętom, które zwykle zna się ze zdjęć czy filmów.
Wycieczka do Krakowa na pewno będzie wywoływać przyjemne wspomnienia…
Opiekunami byli: p. Zuzanna Bulanda, p. Renata Małek, p. Jakub Stępniak i p. Sandra Ziemiańska (nazwiska alfabetycznie).
R.M.

Zobacz foto