• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
Polish Czech English French German Hebrew Italian Portuguese Russian Spanish Swahili BIP
http://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/961-2016-12-19-konkurs-koled-i-pastorlek.html

Artykuły

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu

LAUREACI OGóLNOPOLSKIEGO KONKURSU SÂ! UCZNIAMI NASZEJ SZKOŁY!!!

08 czerwca w Krakowie odbył się ogólnopolski finał konkursu tematycznego Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989. Organizatorem konkursu było Małopolskie Kuratorium Oświaty, a współorganizatorem Fundacja Armii Krajowej w Londynie.

zdjęcia

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a w skład Komitetu Honorowego weszli m. in.: prof. Władysław Bartoszewski, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski,prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, oraz dr Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Finalistami etapu wojewódzkiego zakwalifikowanymi do etapu ogólnopolskiego byli dwaj uczniowie z Beska: Michał Schmidt w kategorii szkół podstawowych i Przemysław Marchel reprezentujący gimnazjalistów.

Eliminacje finałowe rozpoczęły się o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przy ul. św. Marka. Zostały one przeprowadzone równocześnie w jedenastu komisjach, bo udział w finałowych zmaganiach wzięło 31 uczniów szkół podstawowych, 33 gimnazjalistów i 17 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 14 województw (!). Zgodnie z Regulaminem uczestnik etapu ogólnopolskiego mając do dyspozycji 10 minut, ustnie prezentował swoją pracę - uzasadniał wybór tematu i przedstawiał: wnioski, sposób zbierania i opracowania materiału źródłowego, wykorzystaną literaturę oraz odpowiadał na pytania komisji dotyczące jego pracy.

Nasi uczniowie byli dobrze przygotowani, ale taki egzamin przed czteroosobową komisją to ogromny stres. Poradzili sobie jednak wspaniale! Kiedy ogłaszano wyniki w Auli Polskiej Akademii Umiejętności emocje sięgały zenitu. Zabrakło miejsc siedzących, bo uczestnikom finału towarzyszyli nauczyciele, rodzice, znajomi. Nasi uczniowie zostali LAUREATAMI KONKURSU! Świetnie poradzili sobie w grupie 81 finalistów, z których tylko 30 otrzymało tytuł laureata. Michał Schmidt zajął III miejsce w Polsce w kategorii szkół podstawowych, a Przemysław Marchel miejsce IX w kategorii gimnazjów!! Odbierali nagrody i dyplomy laureatów konkursu z rąk prof. Jerzego Wyrozumskiego, Sekretarza Generalnego Polskiej Akademii Umiejętności, ministra Łukasza Kamińskiego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Jerzego Millera, Wojewody Małopolskiego, Adama Komorowskiego – Wiceprezesa Fundacji Armii Krajowej w Londynie, syna gen. „Bora” Komorowskiego i Kuratora Małopolskiego Aleksandra Palczewskiego/wszyscy na zdjęciach z uroczystości/. Przemek i Michał byli szczęśliwi i nie mogli uwierzyć w tak ogromny sukces. Po chwili okazało się, że Michał za swoją pracę otrzymał również nagrodę specjalną od Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera.

W trakcie uroczystości minister Kamiński podkreślając, że jest to najważniejszy w Polsce konkurs tematyczny, obiecał 15 laureatom i finalistom wyjazd w maju 2014 r. na uroczystości rocznicowe do Monte Cassino. Być może znajdzie się tam choć jeden z naszych laureatów.

Czterech laureatów konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych w nagrodę wyjedzie na zaproszenie obecnych na uroczystości europosłów do Brukseli, a jeden otrzymał stypendium od Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

Kilka miesięcy pracy przyniosło Michałowi i Przemkowi wiele nowych umiejętności, wiedzy, doświadczeń i emocji. Na pewno nie zapomną tego, co przeżyli w Krakowie, bo to był wyjątkowo udany debiut uczniów z Beska w ogólnopolskim finale. Należą się im gorące gratulacje, a dziadkowi Michała, Panu Wojciechowi Schmidtowi podziękowania, że towarzyszył im wraz z polonistką w konkursowych zmaganiach.

Lidia Zielonka

Kompleks lekkoatletyczny

http://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/961-2016-12-19-konkurs-koled-i-pastorlek.html

Nasze filmy

Szkoła z lotu ptaka

http://www.zsbesko.pl/lista-aktualnosci/961-2016-12-19-konkurs-koled-i-pastorlek.html

Losowe zdjęcia z galerii